Kalendar zdravlja

Značaj dobre komunikacije u zdravstvu

IMG_7912“Značaj dobre komunikacije u zdravstvu”, predavanje Aleksandra Ružićića (oli master life coach), održano je u Edukativnom centru Doma zdravlja Kraljevo.

Komunikacija u zdravstvu je, na listi SZO, peta stavka po važnosti za uspešan i srećan život. Kada su zdravstveni radnici u pitanju postoje 3 nivoa komunikacije: komunikacija sa pacijentom i njegovom porodicom, potom komunikacija unutar zdravstvenog tima i komunikacija koju taj zdravstveni tim obavlja sa kolegama druge profesionalnosti.

-Svi smo samim rođenjem dobili veštinu komunikacije, od plača bebe, pa nadalje. Komunikacija danas dovodi do toliko prepreka u svakodnevnom životu, živimo u svetu koji je jako brz i koji postavlja mnoštvo zahteva pred svakog čoveka. Posebno se to odnosi na ljude u zdravstvu. Problemi nastaju jer se ne čujemo, okrenuti smo sebi na jedan nepravilan način. Onaj pravilan bi bila introspekcija ko smo, šta smo, kakvi smo. Imamo jedan organ za govor i dva za slušanje. Ipak, svi mi mnogo više volimo da pričamo nego da slušamo i onda tu dolazi do mnogo prepreka u komunikaciji, ispričao je Aleksandar Ružičić.

Najpoželjniji način komunikacije, pored brojnih stilova, jeste asertivni stil, objasnio je Ružičić, koji ima jedan osnovni moto: poštujem sebe – poštujem tebe i to je ono što je poželjan stil komunikacije da bi naši životi bili srećniji i uspešniji. On smatra da je to značajno naročito na poslu, jer sve više zahteva ima da damo svoj radni učinak, a puno toga može biti rešeno samo kvalitetnom komunikacijom i asertivnošću.

Dom Zdravlja Kraljevo © 2020