Kardiopulmonalna reanimacija (KPR) predstavlja niz neodložnih, brzih i svrsishodnih postupaka u cilju uspostavljanja rada srca i disanja. Glavni cilj izvođenja mera reanimacije je osigurati dodatnu količinu kiseonika mozgu, srcu i drugim vitalnim organima, sve dok se složenijim postupcima KPR-a ne uspostavi adekvatna srčana akcija i spontano disanje.
Upravo zbog velikog značaja KPR, Služba hitne medicinske pomoći sa sanitetskim prevozom Doma zdravlja Kraljevo, organizovala je prvu u nizu obuku iz KPR koju je održao dr Ljubomir Petrović, specijalista anestezije i reanimacije u OB „Studenica“ Kraljevo.
„KPR je nešto što svi lekari i drugo medicinsko osoblje treba da znaju. Zato smo mi iz Službe hitne pomoći došli na ideju da organizujemo obuku iz ove oblasti i čast nam je da nam obuku drži dr Ljubomir Petrović, vrstan anesteziolog, koji je svoj radni vek počeo upravo u Hitnoj službi, rekla je dr Olivera Kurćubić, načelnica SHMP.
Kardiopulmonalnu reanimaciju bi trebalo da zna svaki lekar na svim nivoima zdravstvene zaštite, a naročito zaposleni u Hitnoj pomoći budući da oni prvi pružaju KPR pacijentu u datoj situaciji na terenu, rekao je dr Ljubomir Petrović i dodao:
„Od toga kako će oni da pruže pomoć i izvrše tu primarnu kardiopulmonalnu reanimaciju značiće i dalji oporavak pacijenta koji se transportuje s mesta događaja u bolnicu. Ukupni oporavak pacijenta i verovatnoća preživljavanja i stepen oporavka apsolutno zavise od momenta započinjanja KPR, koliko je vremena proteklo od momenta nastanka srčanog zastoja do momenta započinjanja mera kao i na koji način su te mere sprovedene. Ako su adekvatno sprovedene, onda značajno povećavaju verovatnoću preživljavanja potpunog oporavka pacijenta bez ikakvih neuroloških i drugih deficita“.