U hotelu „Omorika“ na Tari održan je VI Kongres Unije udruženja medicinskih sestara i zdravstvenih tehničara Republike Srbije, učstvovalo je 270 medicinskih sestara i zdravstvenih tehničara iz Srbije, kantona Sarajevo , distrikt Brčko i Crne Gore.
Imali smo priliku da se profesionalno iskažemo i afirmišemo, obnovimo stečena i inoviramo znanja i veštine od značaja za profesionalno učestvovanje u pružanju zdravstvenih usluga našim korisnicima i proširimo profesionalne kontakte
Kongres nam je dao mogućnost da kroz plenarna predavanja, usmene i poster prezentacije stručnih radova učimood drugih, da iznošenjem dobrih primera stručne prakse iz svojih Ustanova učimo druge, da promovišemo profesiju, zdravstvene ustanove iz kojih dolazimo, sebe lično, da se družimo i pošaljemo poruku da udruženi, zajedno, možemo premostiti mnoge prepreke profesionalnog napretka.
Na ovogodišnjem kongresu je organizovana tribina na temu:
OBRAZOVANJEM DO ZVANJA – ZVANJE I STATUS U STRUČNOJ PRAKSI,
U okviru tribine smo govorili o razvoju srednjeg i visokog obrazovanja medicinskih sestara u Srbiji i izazovima koje donosi nov način obrazovanja i prekvalifikacija u okviru srednjošklskog obrazovanja.
Istaknut je problem dužine školovanja prekvalifikanata u srednjim školama.
Prednostmai i olakšicama Visokoškolskog stručnog obrazovanja u privatnim školama i uticaju obrazovanja na formiranje profesionalnog identiteta medicinskih sestara.
Organizovana su dva okrugla stola na teme:
- Ø Timski pristup u sprovođenju inovativnog lečenja karcinoma dojke
- Ø Maligni melanom, inovativna terapija i specifičnosti zdravstvene nege
- Na osnovu izloženih činjenica, diskusije i predloga, došli smo do zaključka u okviru prvog okruglog stola:
- Ø Ciljana terapija karcinoma dojke spada u inovativne tehnike lečenja koja čini osnov moderne onkologije koji pacijentima omogućava produžetak i značajno poboljšanje kvaliteta života, a medicinskim sestrama postavlja zadatak sticanja i primene novih znanja.
- Ø Multidisciplinarni tim za lečenje i negu pacijenata sa karcinomom dojke, na inovativnoj terapiji postao je osnova svakog razvijenog sistema..
Zaključci drugog okruglog stola:
- Ø Maligni melanom kao maligni tumor melanocita i pigmentnih mladeža predstavlja bolest koja se može prevenirati.
- Ø Bez invazivnih dijagnostičkih procedura može se lako dijagnostikovati, uz poštovanje i eliminaciju faktora rizika, edukaciju zdravstvenih radnika i informisanost široke populacije, može se sprečiti ili bar otkriti u ranom stadijumu.
- Ø Ukoliko se bolest manifestuje postoje različiti vidovi lečenja u zavisnosti od stadijuma bolesti.
- Ø Kao primat u lečenju metatstaskih melanoma predstavlja imuno i target terapija koja pacijentu omogućava „život bez bola“
Predavači su nam i ovoga puta pružili priliku da se upoznamo sa inovativnim vidovima lečenja u onkologiji i mogućnosti da istaknemo značaj timskog pristupa u procesu dijagnostike, lečenja i sprovođenja zdravstvene nege.
Udruženje medicinskih sestara ,babica i zdravstvenih tehničara ZC „Studenica“se predstavilo sa jednom poster prezentacijom i dvanest usmenih prezentacija. Prikazani radovi su bili istraživački sa primerima iz prakse .
Nagrađeno je 7 radova od toga su 2 rada iz Kraljeva.
Nagrađeni autori su:
USMENA PREZENTACIJA
- Ø MERE PRISILE I FIZIČKOG SPUTAVANJA U PSIHIJATRIJI I PRAVA PACIJENATA – Suzana Gajović, OB „Studenica „ Kraljevo.
- Ø ZBRINJAVANJE PACIJENTA NAKON POVREDE NASTALE POLJOPRIVREDNOM MAŠINOM – Brankica Baltić, DZ Kraljevo.
Do novih susreta i novih uspeha srdačno vaše sestre UMSZT ZC“Studenica“ Kraljevo
Predsednik UMSZT ZC“Studenica“Kraljevo
Marija Mijajlović