Svake godine 14.novembra obeležava se Međunarodni dan borbe protiv šećerne bolesti. Ove godine zbog pandemije virusa Korona, a iz bezbednosnih razloga, tek za nekoliko pacijenata obolelih od dijabetesa, lekari Savetovališta za dijabetičare Doma zdravlja Kraljevo organizovali su edukativno predavanje o ishrani i lečenju šećerne bolesti. Predavanje su održale doktorke koje rade u ovom savetovalištu: dr Nada Bojanić i dr Stojanka Ratković, specijalisti opšte medicine.
„Cilj nam je da istaknemo ogroman značaj prevencije ovog oboljenja, jer je svakog dana sve veći broj obolelih od dijabetesa. Možemo čak da govorimo o epidemiji šećerne bolesti u svetu, pa i kod nas. U svetu je oko 450 miliona obolelih od šećerne bolesti, dok je kod nas taj broj oko 750 hiljada i to je broj registrovanih dijabetičara. Nažalost, taj broj je mnogo veći jer uvek na jednog registrovanog dolazi još jedan neregristrovani. Naš cilj je da na vreme otkrijemo bolest, da bismo pravilno lečili pacijenta,a time sprečavamo nastanak komplikacija koje dijabetes sa sobom nosi,“ rekla je dr Nada Bojanić.
Dijabetes je veoma podmukla bolest i najčešeće su komplikacije na velikim i malim krvnim sudovima. Reč je o hroničnoj bolesti, pa je zato važno da pacijenti znaju da nema izlečenja, ali se zato može držati pod kontrolom.
„Ukoliko se dijabetes pravilno leči, ukoliko se pacijenti pridržavaju terapije, ishrane, ako telesnu težinu drže pod kontrolom, kao i glikemiju i sve ostale faktore rizika koji utiču na kardiovaskularni sistem i na naše celokupno zdravlje, takvi pacijenti mogu da dožive duboku starost, da se bave profesionalnim aktivnostima, a žene mogu da postanu majke što je veoma važno“, ističe dr Bojanić.
U Savetovalištu za dijabetes Doma zdravlja Kraljevo registrovano je oko 2 500 pacijenata.