У Дому здравља Краљево обележена Светска недеља дојења

„ ДОЈЕЊЕ: ПОБЕДНИЧКИ ПОЕН ЗА ЖИВОТ „
Светска недеља дојења је глобална кампања која се одржава у око 150 земаља света, чији је циљ да створи и подигне друштвену свест о значају и предностима дојења, али и да обезбеди подршку дојењу и тиме унапреди заштиту здравља мајке и детета.
Званични датум Светске недеље дојења на глобалном нивоу је од 1. до 7. августа, али се државама, организацијама и институцијама предлаже да за обележавање и активности поводом Светске недеље дојења изаберу најприкладније догађаје или датуме у њиховим земљама.
У нашој земљи, као и у многим другим земљама, за датум обележавања Светске недеље дојења изабрана је 40. недеља у години, зато што трудноћа траје четрдесет недеља. Ове године, двадесети пут, Светска недеља дојења на националном и локалном нивоу у Републици Србији обележена је од 29. септембра до 5. октобра.
Светска недеља дојења обележена је и у краљевачком Дому здравља у петак 3. октобра предавањем на којем су биле присутне труднице, чланови њихових породица и мајке које већ доје своју децу.

Непроцењива је вредност дојења, рекла је шефица Поливалентне патронажне службе Надица Суруџић:
– То је природни чин заштите бебе од свега што је чека у новом животу. Мајчино млеко штити бебу од инфекције, смањује ризик за настанак многих болести. Дојење је здраво и за мајке: знатно је мање обољевање од карцинома дојке и јајника, рекла је Надица Суруџић.
У Служби поливалентне патронаже већ 15 година успешно функциониоше „ Школа родитељства“, која ради сваког понедељка и где се будући родитељи, кроз радионице, припремају за најлепши чин у жуивоту.
-Показало се да је формирањем „ Школе родитељства“ постигнут знатно већи степен дојења односно да је смањено коришћење адаптираних млечних формула, као и крављег млека, казала је Јасна Драгојловић, патронажна сестра, представљајући рад Школе родитељства.
О Значају школе родитељства говорила је патронажна сестра Ана Поповић приказавши свој рад који је прошле године на семинару сестринства на Тари освојио прво место.
-Приказали смо нашу школу кроз историју, као и посећеност. Урадили смо ретроспетктиву за последње 2 године где смо обухватили 240 трудница које су у том периоду прошле кроз школу. Дошли смо до закључка да су нам долазе најчешће труднице, чешће од очева, труднице у старосној доби од 20. до 30. године старости, да су углавном високог и вишег образовања и да, углавном, долазе из урбане средине, јер смо им доступнији.
Гости предавања били су и најближи сарадници тима Поливалентне патронаже, запослени у Служби за здравствену заштиту жена, Породилишту, на Одељењу неонатологије, у Служби за здравствену заштиту деце, као и представници Црвеног крста Краљево. Све присутне поздравио је директор Дома здравља Краљево, др Љубомир Стефановић, истакавши значај обележавања Светске недеље дојења.
Тема овогодишње кампање изабрана је у складу са Миленијумским циљевима развоја „Дојење – победнички поен за живот” са циљем да скрене пажњу јавности на значај пружања подршке мајкама да обезбеде детету исхрану дојењем, што у кризним и ванредним ситуацијама може спасити живот детета, а често и мајке. Кампања је и прилика да се укаже на предност искључивог дојења у првих шест месеци живота одојчета као и на значај наставка дојења уз допунску исхрану до краја друге године старости детета, а бројне предшколске установе и школе, деца и васпитачи, ученици и наставници дају свој допринос спровођењу Програма подршке дојењу и заштити материнства.
А.М.


