У Дому здравља Краљево одржан је стручни састанак о примени посебног Протокола система здравствене заштите за заштиту деце од злостављања и занемаривања Министарства здравља РС. Састанак је организован у оквиру пројекта
„Побољшање одговора здравственог и других система на тешкоће деце са сметњама у социјално-емоционалном развоју и спектром аутистичних поремећаја као и оних који су изложени насиљу.“ ДЕАПС (Друштво за дечју и адолесцентну психијатрију и сродне струке Србије) је координатор пројекта који се реализује у периоду 2016-2019.године уз подршку УНИЦЕФ-а.
Циљ пројекта јесте да се допринесе превенцији и заштити деце од злостављања и занемаривања у Србији у систему здравствене заштите кроз унапређење капацитета регионалних тимова и стручних тимова здравствених установа и националног система извештавања за пријаву сумњи на злостављање и занемаривање деце.
На састанку су учествовали чланови стручних тимова Дома здравља из Краљева, Врњачке Бање и Параћина (медицинске сестре, педијатри, психолог, правник) и представнице пројектног тима из Београда, доц. Јелена Радосављев Кирћански и Снежана Стојановић.
Из Дома здравља Краљево учествовале су др Наташа Миленковић, педијатар и начелница Службе за здравствену заштиту деце предшколског и школског узраста, др Катарина Цатић, педијатар и Ивана Билибајкић, психолог.
На састанку је остварена продуктивна размена искуства и изазова у раду између учесника. Такође, било је приказа појединачних случајева и приступа у раду са децом која су била изложена неком облику злостављања и занемаривања. Посебна пажња је обраћена евидентирању случајева и пријављивању Институту за јавно здравље Србије“ Др Милан Јовановић Батут“.







