Свети Козма и Дамјан, Свети Врачи, ( 14. новембар) је дан када се обележава еснафска слава лекара. Лекарска комора Србије је 2007. године и званично прогласила тај дан својом славом. Лекари сваке године обележавају своју славу обредом сечења славског колача. Славу Свети Врачи обележили су и здравствени радници Опште болнице „ Студеница“ и Дома здравља Краљево. Домаћин ове године била је Гинеколошко акушерска служба ОБ „ Студеница“. Честитајући славу свим здравственим радницима, у име домаћина, госте је поздравио начелник службе, др Мирољуб Стодић.
Свети Козма и Дамјан су браћа по телу и духу , пореклом из Азије, од мајке хришћанке и оца незнабошца. Учили су се разним „лекаријама“, па како »бадава примаше , тако и бадава даваше«. Због тога су их назвали „бесребрници“ јер нису узимали новац док су видали болесне и уз пут ширили хтишћанство. Резултати њиховог лечења били су импресивни, зачуџујући, често исцетлитељски. Због тога су их сматрали свецима.
Идуће године домаћин лекарске славе биће Служба за интерне болести ОБ „ Студеница“.











