Календар здравља

ОКРУГЛИМ СТОЛОМ ЗАВРШЕН ПРОЈЕКАТ САВЕТОДАВНО ЕДУКАТИВНЕ КАМПАЊЕ ДОМА ЗДРАВЉА КРАЉЕВО

Пројекат „Повећања доступности саветовалишта за младе“, Дома здравља Краљево и града Краљева односно Канцеларије за младе, као и партнерских општина – Рашка и Врњачка Бања, завршен је јуче округлим столом у Градској управи града Краљева. Округли сто окупио је све учеснике пројекта, као и представнике релевантних институција, организација и школа на територији Рашког округа.

Ово је један мали пројекат по финансијском садржају и времену трајања, рекла је директорка Дома здравља Краљево, мсц.др Мирјана Крчевинац, представљајући пројекат и додала:

„Ипак, пројекат је веома значајан, јер искуство које Дом здравља Краљево и Саветовалиште за младе имају у едукацији младих да одрже, очувају и унапреде своје здравље како би се припремили за будући живот је немерљиво. Желимо да пренесемо знање и искуство партнерским градовима Рашки и Врњачкој Бањи. Округлим столом извели смо закључке шта је то што локална заједница и локална самоуправа  треба у будућности да ураде како бисмо још више унапредили здравље младих. С тим циљем и са том визијом идемо у будући рад оваквих институција, као што су саветовалишта за младе и примарна здравствена заштита.“

Представљајући Саветовалиште за младе Дома здравља Краљево, др Крчевинац је рекла да је од оснивања ( 2005.године) до данас, 35 000 младих са територије града Краљева прошло кроз различите видове едукације, индивидуалних разговора, креативних радионица трибина и предавања. Са младима ради стручни тим на челу са педијатром, гинекологом, психологом, социјалним радником и вишом медицинском сестром.

Као равноправни учесник пројекта представио се и Завод за јавно здравље, па је о ризицима за настанак и запшити од ХИВ говорила др Верица Ђукић, епидемиолог.

Округлом столу претходиле су 3 радионице ( у Краљеву, Рашки и Врњачкој Бањи) на којима су учествовали средњошколци из ова три града односно оптшина. Обухваћене су теме о заштити и унапређењу репродуктивног здравља младих, заштити од ХИВ, пушењу и агресији код адолесцената. Предавачи су били др Милош Гостиљац, педијатар, прим.др Тамара Анђелковић, гинеколог, др Слађана Брајић Милошевић, вмс Јасна Драгојловић и др Верица Ђукић из Завода за јавно здравље као партнерског учесника у пројекту.

Учеснике пројекта и госте округлог стола поздравио је и градоначелник Краљева, др Предраг Терзић, дајући пуну подршку овом пројекту, уз обећање да ће град Краљево наставити да унапређује мере популационе политике које се односе на очување здравља младих.

06 07 08 09 00 01 02 03 04 05

Dom Zdravlja Kraljevo © 2020