Пројекат „Повећања доступности саветовалишта за младе“, Дома здравља Краљево и града Краљева односно Канцеларије за младе, као и партнерских општина – Рашка и Врњачка Бања, завршен је јуче округлим столом у Градској управи града Краљева. Округли сто окупио је све учеснике пројекта, као и представнике релевантних институција, организација и школа на територији Рашког округа.
Ово је један мали пројекат по финансијском садржају и времену трајања, рекла је директорка Дома здравља Краљево, мсц.др Мирјана Крчевинац, представљајући пројекат и додала:
„Ипак, пројекат је веома значајан, јер искуство које Дом здравља Краљево и Саветовалиште за младе имају у едукацији младих да одрже, очувају и унапреде своје здравље како би се припремили за будући живот је немерљиво. Желимо да пренесемо знање и искуство партнерским градовима Рашки и Врњачкој Бањи. Округлим столом извели смо закључке шта је то што локална заједница и локална самоуправа треба у будућности да ураде како бисмо још више унапредили здравље младих. С тим циљем и са том визијом идемо у будући рад оваквих институција, као што су саветовалишта за младе и примарна здравствена заштита.“
Представљајући Саветовалиште за младе Дома здравља Краљево, др Крчевинац је рекла да је од оснивања ( 2005.године) до данас, 35 000 младих са територије града Краљева прошло кроз различите видове едукације, индивидуалних разговора, креативних радионица трибина и предавања. Са младима ради стручни тим на челу са педијатром, гинекологом, психологом, социјалним радником и вишом медицинском сестром.
Као равноправни учесник пројекта представио се и Завод за јавно здравље, па је о ризицима за настанак и запшити од ХИВ говорила др Верица Ђукић, епидемиолог.
Округлом столу претходиле су 3 радионице ( у Краљеву, Рашки и Врњачкој Бањи) на којима су учествовали средњошколци из ова три града односно оптшина. Обухваћене су теме о заштити и унапређењу репродуктивног здравља младих, заштити од ХИВ, пушењу и агресији код адолесцената. Предавачи су били др Милош Гостиљац, педијатар, прим.др Тамара Анђелковић, гинеколог, др Слађана Брајић Милошевић, вмс Јасна Драгојловић и др Верица Ђукић из Завода за јавно здравље као партнерског учесника у пројекту.
Учеснике пројекта и госте округлог стола поздравио је и градоначелник Краљева, др Предраг Терзић, дајући пуну подршку овом пројекту, уз обећање да ће град Краљево наставити да унапређује мере популационе политике које се односе на очување здравља младих.












