НАГРАЂЕНЕ НАЈБОЉЕ МЕДИЦИНСКЕ СЕСТРЕ
Традиционални Симпозијум главних сестара и бабица одржан је на Тари (Конгресна сала хотела “Оморика” ) од 26 – 30.новембра ове године, у организацији Удужења медицинских сестара, техничара и бабица Републике Србије, док су суорганизатори Удружење медицинских сестара КЦС “Сестринство”, Удружење здравствених радника и сарадника нишавског округа “Бело срце”, Савез здравствених радника Војводине и Удружење сестара примарне здравствене заштите Србије. Симпозијум је акредитован код Здравственог савета Србије.
На овом симпозијуму, на којем је учествовало више од 300 медицинских сестара и бабица из Србије, Црне Горе, Федерације БиХ и Републике Српске, говорило се о “Карактеристикама сестринске професије у Србији – седам корака до промена”, предавача: Марије Мијајловић, Иванке Аџић, Дијане Оташевић, Гордане Ковачевић, Евице Вулић, Леле Коцић, Верице Миловановић, Славице Коневић. Тема округлог стола била је “Учењем до знања – образовање за самосталну стручну праксу – искуство, садашње стање и препоруке”, предавача: Снежане Бошковић, Јадранке Урошевић, Горе Миљановић, Светлане Бановић.
На Симпозијуму је у усменој и постер сесији презентовано 106 стручних радова.
Стручне комисије именоване за праћење квалитета презентације стручних радова предложиле су, а стручни одбор Симпозијума прихватио, да се награде књигом “Здравствена нега у интерној медицини”, аутора Снежане Бошковић и захвалницом за најбољу усмену презентацију:
- Драгана Пантић, КБЦ “Бежанијска коса” из Београда
- Бојана Милинковић и Маријана Стевановић, ОБ “Ђорђе Јовановић” Зрењанин
- Гордана Јовановић, КБЦ “Звездара” Београд
Књигом “Сестринство и бабиштво – основи професије, аутора Снежане Бошковић и захвалницом за најбољу постер презентацију:
- Светлана Ивковић, Институт за мајку и дете “Др Вукан Чупић” Београд
- Валентина Ракићевић, ОБ Чачак
- Тамара Ћурчић, ДЗ Краљево
У предлогу тема за наредни Симпозијум учесници су исказали креативност и различитости у интересовањима: професионална обољења, политика запошљавања, етика, парамедицински послови у сестринству, породична медицина, ургентна стања, сестре у приватној пракси, уједињено сестринство снага за будућност здравства. На предлог Стручног одбора на Симпозијуму је донет закључак:
- Због нагомиланих проблема важних за регулисање сестринске професије у Републици
- Србији, потребно је именовати медицинску сестру у Министарству здравља Републике Србије.

Потреба савремене организације пружања здравствених услуга према стандардима ЕУ, препорукама ТАЕX –а и захтевима “Минхенске декларације”, не трпи одлагање решавања проблема, будући да су у укупном броју здравствених професионалаца у Републици Србији најбројнија професија медицинске сестре и бабице. Сестре Србије очекују од надлежних институција – Министарства здравља и сестринских организација, КМСЗТС и СМСТС, да учествују у реализацији закључка донетог на Симпозијуму.


