Календар здравља

У САВЕТОВАЛИШТУ ЗА МЛАДЕ ОБЕЛЕЖЕН 1. ДЕЦЕМБАР, СВЕТСКИ ДАН БОРБЕ ПРОТИВ ХИВ/АИДС

Мере и активности у борби против ХИВ инфекција и АИДС-а усмерене ка младима су се показале као најефикаснији и најјефтивнији метод за дугорочно решавање проблема АИДС-а.

Студије спроведене у 68 земаља показале су да добри програми едукације младих одлажу први полни однос и штите сексуално активне адолесценте.

У Саветовалишту за младе смо обележили ветски дан борбе против ХИВ/АИДС едукативном радионицом на тему „Шта је то ХИВ, а шта СИДА“ којој су присуствовали ученици Машинско техничке школе „14 октобар“.

Дружење смо употпунили интерактивним „дрвећем истина и заблуда“ како би млади у потпуности искристалисали и проверили стечено знање.

Радионици су присуствовали глумци краљевачког позоришта Кристина Јевтић и Стефан Миликић који су читали истините исповести ХИВ позитивних пацијената.

 

Шта је ХИВ?

ХИВ је скраћеница за вирус хуманеимунодефицијенције који напада и бесповратно уништава одбрамбене ћелије организма домаћина ЦД4 Т лимфоците. Ширењу болести доприноси дуг период инкубације / латентни, период прозора /. У периоду када је инфицирана ХИВ-ом особа се осећа и изгледа здраво, па уколико се није тестирала не мора да зна да је заражена. Истовремено она може ХИВ да пренесе уколико не користи заштиту свом сексуалном партнеру, односно партнерима.

 

Шта је СИДА?

СИДА је болест изазвана ХИВ-ом. То је Сy стеченог имунолошког дефицита који настаје када ХИВ ослаби имуни систем домаћина. То је неизлечива болест. Применом одређених лекова може се донекле успорити њен фатални ток и значајно продужити живот оболелих.

 

Ко може да оболи?

Може да оболи свако без обзира на узраст и пол. Ризични облици понашања су:

  • када се не користи кондом при сваком полном односу
  • када се често мењају сексуални партнери
  • када постоји склоност ка везама за једну ноћ
  • када се ступа у сексуалне односе под утицајем алкохола и дрога
  • када се користи заједнички прибор за припремање и убризгавање дроге
  • када се долази без заштите у додир са људском крвљу и секретима

 

Како се  ХИВ може пренети?

Може се пренети на 3 начина:

  • Незаштићеним сексуалним односом са зараженом особом
  • Инфицираном крвљу
  • Са ХИВ инфициране мајке на плод и то: у току трудноће, у току порођаја и
  • дојењем.

Вирус се може налазити у: крви, семеној течности и вагиналном секрету инфициране особе одакле се преко микроповреда на кожи и слузокожи може пренети у циркулацију.

 

Како се можемо заштити?

За сада једино средство које штити од ППИ и инфекције ХИВ-ом је кондом и то под два услова:

– ако се правилно користи

-ако се користи при сваком полном односу .

Млади људи се могу заштитити од ХИВ-а само ако су потпуно и правилно информисани о инфекцији ХИВ-ом и мерама заштите и ако примењују стечено знање у свакодневном животу.

За неке ствари у животу нема оправдања, за ставри које чинимо или не чинимо угрожавајући при томе свој и животе других људи нема изговора те је наша порука младима да преузму одговорност и сачувају своје здравље тако што ће се заштитити.

Прим.др Тамара Анђелковић, начелница Службе за здравствену заштиту жена

0504

Dom Zdravlja Kraljevo © 2020